Self-help literatura je posljednjih godina popularna širom svijeta.
Ne postoji osoba koja se nije suočila sa nekim velikim problemom u životu. Bolest, smrt bližnjih, gubitak posla, egzistencijalno pitanje… Možemo da kažemo da nikoga život nije poštedio. Problemi su sastavni dio naše svakodnevnice. Čak i velike životne promjene mogu donijeti stres i dilemu oko izbora pravog puta.
I dok jedni mogu da izdrže sve nedaće koje im život donosi, drugima, pak, treba mala pomoć. Upravo takvu pruža tzv. self-help literatura.
Knjige iz popularne psihologije česta su tema medija, raznih televizijskih emisija, pa i razgovara među prijateljima. Iako ova vrsta samopomoći sadrži niz tehnika za ispunjenje ciljeva, mišljenja o njima i dalje su podijeljena.
Da li self-help literatura, zaista, može da vam pomogne otkriva vam Narodna knjiga.
Self-help literatura postoji od davnina
Self-help literatura je savremeni termin, ali je njen koncept poznat vjekovima. Prema mišljenju pojedinih stručnjaka Biblija je, zapravo, prva i najznačajnija knjiga samopomoći.
Stari Egipćani su ostavili na papirusima zapise važnih savjeta za lakši život. Značajan pomak ove literature dogodio se u 16. vijeku. Firentinski pesnik Giovanni della Casa je 1558. godine izdao knjigu manira koja je bila smjernica za pravila ponašanja, dok su u Srednjem vijeku knjige o samopomoći bile orjentisane na ljubavne probleme.
Sredinom 20. vijeka ova literatura doživjela je pravi procvat, postavši značajan dio današnje pop kulture. Započela je knjigom “Moć pozitivnog življenja”, Normana Vinsenta Pila, koja je predstavljala pravi vodič za otkrivanje smisla života.
Takav trend nastavio je Skot Pek svojim “Putem kojim se rjeđe ide”. Čuveni američki psihijatar je na jednostavan način, preko primjera iz sopstvene prakse, pružio čitaocima korisne savjete za savladavanje životnih prepreka na putu ka uspjehu. Baš kao što je i sam autor istakao: “Kada jednom shvatimo da sve što nam se događa je samo lekcija koju moramo naučiti, pobjeda je zagarantovana”.
Self-help literatura vas podstiče na preispitivanje stavova
Self-help knjige ne treba shvatati kao lako štivo sa instant odgovorima. One imaju dublji smisao. Navode nas na razmišljanje o pitanju koje nas muči a preuzimanjem odgovornosti za rješavanje problema osjetićemo emocionalno zadovoljstvo.
Čitajući ovu literaturu, ujedno, mijenjamo ukorijenjene pogrešne stavove. Odnosno, mijenjamo navike koje su nas sputavale da napredujemo i budemo srećni. Razlog brzog prihvatanja self-help savjeta leži u činjenici da su oni napisani lako razumljivim, pristupačnim rječnikom. Dok klasične knjige iz oblasti psihologije obiluju stručnim terminima, koji su, često, nepoznanica širem krugu ljudi.
Literatura koja vas uči da budete mudriji
S obzirom da ne postoje unaprijed napisana pravila za život, svako mora da pronađe sopstveni put kroz život. Svako mora da otkrije odgovore na komplikovana pitanja, ali i da uči iz sopstvenih grešaka.
Self-help literatura služi kao podsticaj u tome. Ona nas “tjera” da se pokrenemo. Tako da od pasivnih pojedinaca postajemo kreatori svoje istorije. Jer, “svaki trenutak je nova mogućnost da uradimo nešto korisno i dobro za sebe”, savjetuje nas Siniša Ubović.
Zato, neka se uz lagane knjige za ovo ljeto nađe i self-help literatura! Veliki izbor popularne psihologije pronaći ćete u bogatoj ponudi Narodne knjige.